Austrija, Belgija, Kroatija, Čekija, Anglija, Suomija, Prancūzija, Graikija, Italija, Nyderlandai, Norvegija, Lenkija, Portugalija, Rumunija, Slovėnija, Ispanija, Švedija, Šveicarija, Turkija, Ukraina.
Šis sąrašas ne tik žymi šalis, kurios turi gilias futbolo tradicijas. Tai taip pat yra šalys, kuriose aukščiausios futbolo lygos lygmenyje yra įtvirtintas standartizuotas kontraktas.
Standartizuotas kontraktas yra žaidėjo ir klubo susitarimo dėl žaidėjo santykių su futbolo klubu forma. Ji netrukdo susitarti dėl svarbių individualių sąlygų (tokių kaip atlyginimo dydis, premijos, kontrakto terminas ir pan.), bet įtvirtina visiems vienodas bendras sąlygas. Tai leidžia visoms pusėms vienodai suprasti kontrakto sąlygas ir nustatyti vieningas, skaidrias ir aiškias žaidimo taisyklės santykiuose tarp klubų ir žaidėjų.
Iš viso Europoje yra per 30 šalių, kuriose įtvirtintas standartizuotas kontraktas. Būtina pradėti diskutuoti apie standartizuoto kontrakto įvedimą ir Lietuvoje, dėl ko PFA Lietuva nusprendė imtis iniciatyvos ir vykdyti diskusijas, dėl standartizuoto kontrakto įvedimo Lietuvos moterų A lygoje, LFF I lygoje ir A lygoje.
Šiuo metu įžvelgiame tokias esmines problemas, kurias spręstų vieningo standartizuoto kontrakto įvedimas:
• Skirtingų klubų naudojamos kontraktų bendros sąlygos yra ne vienodos, skiriasi formuluotės, struktūra ir kiti aspektai, dėl kurių atsiranda dviprasmybių ir ginčų;
• Esminės sąlygos, tokios kaip atlyginimai, yra formuojami skirtinga ir kuria painiavą, ypač kiek tai susiję su atlyginimo struktūra, maistpinigiais, mokesčių mokėjimo pareiga;
• Į kontraktus yra įtraukiamos neteisėtos ir FIFA neleidžiamos sąlygos, kaip klubo teisė vienašališkai nutraukti kontraktus priklausomai nuo žaidėjo žaidimo, kontrakto įsigaliojimo susiejimas su medicinine patikra ir pan.;
• Esminių teisių neužtikrinimas (medicininė priežiūra, teisių apsauga patyrus traumą ir pan.);
• Nevieningas panašių situacijų traktavimas sprendžiant ginčus (negalima formuoti vieningos praktikos, kai skiriasi kontraktų sąlygos);
• LFF I lygoje pasitaiko daug atvejų, kai nėra surašomas kontraktas iš viso, nors ir yra mokamas tam tikras atlygis;
• Lietuvos moterų A lygos iš viso pakanka prašymo žaisti užpildymo, kas neatitinka naujausių FIFA taisyklių, ypač detaliai reglamentuojančių žaidėjų moterų teises.
Tai procesas, kuris turi paliesti ir įtraukti minėtų lygų klubus, akademijas. Esu jau kalbėjęs ir su klubais, ir su akademijomis, palaikymas yra jaučiamas, šia pakankamai nauja tema Lietuvos futbole. PFA Lietuva yra pasiryžus dėti pastangas, kad standartizuotas kontraktas taptų realybe per 1 – 2 metus.
Nors PFA tikslas yra standartizuotu kontraktu apsaugoti žaidėjų interesus, manome, kad toks žingsnis galėtų atnešti naudos ir kitiems organizuoto futbolo dalyviams:
• Klubams taip pat būtų aiškios kontraktų sąlygos, nereikėtų jų keisti priklausomai nuo žaidėjų. Standartinio kontrakto punktai, aiškūs ir atitinkantys FIFA ir LFF reglamentus, padėtų išvengti ginčytinų situacijų, o taip pat išvengti pačių klubų brangių klaidų pasinaudojant neteisėtomis kontrakto sąlygomis (pvz. nutraukiant kontraktą neteisėtai). Be to klubams vieningas kontraktas taip pat leistų sutaupytų teisinių išlaidų.
• Futbolo akademijos, kurios nors ir kai kada sudaro profesionalius kontraktus kaip klubai, gautų naudą per, tikėtina, standartizuotu kontraktu išsprendžiamą problemą, kai apeinamos žaidėjo profesionalo registravimo taisykles ir nemokama treniravimo kompensacija;
• LFF kontraktų standartizavimas leistų turėti mažesnių pastangų administruojant žaidėjų statusą ir jų kontraktinę informaciją. Be to, vieningas kontraktas mažintų ginčų, taip pat nagrinėjimų ir LFF Apeliaciniame komitete skaičių, o taip pat leistų įtvirtinti ir aiškesnę LFF praktiką nagrinėjant esamus ginčus. Aiški praktika būtų leistų visai futbolo bendruomenei turėti dar konkretesnį supratimą dėl kontraktų taisyklių.
PFA Lietuva mato gerą progą pradėti šį dialogą. Kaip tik pradeda pareigas vykdyti LFF techninis vadovas, o A lygos vadovybė greitai pasipildys nauja komanda. Kai vis dažniau girdime, kad masiškumas pasiektas, o reikia futbolui kokybės, pats laikas susėsti visiems ir nuspręsti kiek mes norime kokybės reglamentavime ir ar tikrai visi esame tam tikrai pasiruošę.